22 Ay Hapishanede Kalan Alparslan Kuytul’a Beraat

Alparslan Kuytul ile Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın iki yöneticisinin yargılandığı davada sanıkların beraatine karar verildi.

Adana’da, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönelik soruşturma kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme” ve “silahlı terör örgütünün propagandasını yapma” suçlamalarıyla hakkında dava açılan vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul ile “terör örgütü propagandası”yla yargılanan 2 vakıf yöneticisinin yargılandığı davada sanıkların beraatine karar verildi.

Ne olmuştu?

Hükümete yönelik eleştirileri ile tanınan Alparslan Kuytul 30 Ocak 2018 tarihinde evine yapılan baskınla terör örgütüne üye olmaktan gözaltına alınmıştı. Bu suçlamalar nedeniyle tutuklanan Kuytul’un başkanı olduğu Furkan vakfına kayyım atanmış, ve kurmuş olduğu dernekler kapatılmıştı.

Kuytul 24 Ocak 2019 tarihinde Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk davasında tahliye edilmiş ancak cezaevinden salınmadan tekrar tutuklanmıştı. Kuytul Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanmıştı. Kuytul 22 ay tutuklu kaldıktan sonra 5 Aralık 2019 tarihinde tahliye edilmişti. Kuytul’un Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bugünkü duruşmasından da beraat etmesi ile hakkında süren dava kalmamış oldu. 

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/22-ay-cezaevinde-tutulan-alparslan-kuytula-beraat-haber-1503450

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir