Van-Hakkâri Tabip Odası Davası Beraatla Sonuçlandı

Van-Hakkari Tabip Odası eski Başkanı Dr. Hüseyin Yaviç ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Temsilcisi Sevim Çiçek hakkında, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet” iddiasıyla açılan dava 18 Eylül 2023 tarihinde beraatla sonuçlandı.
Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” hükmünü içeren Anayasa’nın 34. maddesini ve Anayasa Mahkemesi’nin bu yöndeki kararlarını hatırlatarak beraat kararı verilmesini istedi.
Mahkeme de Dr. Hüseyin Yaviç ve Sevim Çiçek hakkında beraat beraat kararı verdi.
NE OLMUŞTU
Ankara’da uzun süren nöbetten çıkan asistan hekim Rümeysa Berin Şen’in trafik kazasında ölümünün ardından Türk Tabipleri Birliği’nin çağrısıyla “sağlık çalışanlarının ağır çalışma koşullarını” gündeme getirmek amacıyla 25 Ekim 2021 tarihinde tüm yurtta basın açıklamaları gerçekleştirilmiş, ancak Van’daki basın açıklaması polisler tarafından “Van Valiliği’nin 21 Kasım 2016-27 Haziran 2022 arasında kesintisiz süren eylem ve etkinlik yasağı” nedeniyle engellenmişti.
Basın açıklamasına gözlemci olarak katılan TİHV Van Temsilcisi Sevim Çiçek ve TİHV Van Temsilciliği başvuru hekimi, Van-Hakkari Tabip Odası eski başkanı Dr. Hüseyin Yaviç, gözaltına alınmış, daha sonra da haklarında “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” iddiasıyla dava açılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir