Avukat Aryen Turan Beraat Etti…

İzmir Barosu Olağan Genel Kurulu’nda (22 Ekim 2022) Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) adına konuşan Avukat Aryen Turan hakkında “örgüte bilerek ve isteyerek yardım” iddiasıyla açılan dava, 7 Haziran 2023 tarihinde İzmir 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde beraat kararıyla sonuçlandı…
2. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapılan duruşmayı Fransa, Hollanda ve İspanya hukukçularını temsilen Avukat Hakları Gözleme Kurumu temsilcileri de izledi. İzmir Barosu’ndan çok sayıda avukat da Turan ile dayanışmak için salonda yer aldı.
Duruşmada ilk sözü alan Aryen Turan, soruşturmanın sosyal medyada hedef gösterilmesinin ardından başladığını hatırlattı. Avukatlarıyla birlikte defalarca savcı ile görüşmeye çalıştıklarını, gözaltına gerek olmadan ifade verebileceğini söylediklerini aktaran Turan, “İki hafta sonra gözaltı kararı verildi. Gözaltından sonra, üç günde polis fezlekesi olduğu gibi kopyalanarak iddianame hazırlandı” dedi.
Turan’ın avukatlarından Türkan Aslan Ağaç, “Baro Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kimyasal silah kullandığı iddialarının araştırılması gerektiği yönündeki beyanına tahammülsüzlük gösteren bir grup ırkçı avukatın konuşmayı basına servis etmesi ile süreç başladı. Bu iddianame kabul edilmemeliydi ya da ilk duruşmada beraat kararı verilmeliydi” diye konuştu.
ÖHD İzmir Eşbaşkanı Şükran Öztürk ise baro kurullarında söz alan avukatların, yaşadıkları ülkede ortaya çıkan hak ihlallerine dair konuşma haklarının olduğunu vurguladı.
İzmir Barosu eski Başkanı Avukat Özkan Yücel ise beraat kararının müvekkilinin suç işlemediği vurgulanarak verilmesi talebinde bulundu.
Son sözü sorulan Turan, Türkiye’de insan hakları mücadelesinin bedel verilerek yürüdüğünü ve her türlü baskıya karşı mücadeleye devam edeceğini söyledi.
Daha sonra esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, “isnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığı” gerekçesiyle beraat kararı verilmesini talep etti.
Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti de, üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Avukat Turan’ın beraatına karar verdi..
Ne olmuştu?
7 Kasım 2022 tarihinde hazırlanan iddianamede, Turan’ın “kimyasal silah kullanıldığı iddialarının uluslararası hukuka göre araştırılması gerektiği” yönündeki sözleri, “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçuna delil olarak gösterilmişti.
Turan, iktidara yakın basın kuruluşları tarafından yoğun olarak hedef gösterildikten sonra 3 Kasım 2022 tarihinde gözaltına alınmış, bir gün sonra da adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakılmıştı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir