Fatma Yıldızhan Davası Beraatla Sonuçlandı

Rosa Kadın Derneği üyesi Fatma Yıldızhan hakkında “yasadışı örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan dava, 15 Eylül 2023 tarihinde Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada beraatla sonuçlandı.
NE OLMUŞTU
Diyarbakır’da 16-17 Mart 2022 tarihinde düzenlenen operasyonlarda, aralarında Rosa Kadın Derneği üyelerinin de bulunduğu 24 hak savunucusu, kadın hakları aktivisti gözaltına alınmış, 11’i daha sonra tutuklanmıştı. Gözaltına alınanlara, “1 Eylül Dünya Barış Günü”, “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto eylemleri”, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” gibi eylem ve etkinliklere katılmaları suçlama olarak yöneltilmişti. Tutuklananlar hakkında daha sonra ayrı ayrı “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla dava açıldı…
Gözaltına alınanlardan Fatma Yıldızhan, 19 Mart’a kadar gözaltında tutuldu ve tutuklandı. 8 Haziran 2022 tarihinde Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşmada, adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı kararıyla tahliye edildi.
21 Ekim 2022’de yapılan duruşmada, “2021 yılında aynı iddiayla açılan soruşturmada Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın takipsizlik kararı verdiği; kararın sulh ceza hakimliği tarafından kaldırılmaması (Ceza Muhakemeleri Kanunu 172/2) nedeniyle yargılamanın durdurulmasına (CMK 223/8)” karar verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir