Sibel Tekin Davasında Bilirkişi Raporu: “Keşif Yok”…

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin’in “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davada, bilirkişi raporunun 24 Mayıs 2023 tarihinde dosyaya girdiği öğrenildi.
17 sayfalık bir bilirkişi raporunda, Tekin’e ait bir flash belleğin içindeki görüntüler arasından ihbar günü çekilen altı video kaydı ve kamerası incelendi. Kameranın kayıt hızı ve çözünürlük açısından düşük kapasiteli olduğu, flash bellekteki kayıtların ise açı değişikliği ve zoom özelliğine sahip olmadığı belirtilen raporda, Tuzluçayır’da yapılan çekimlerde (15 Aralık 2022; 06.45-06.55 arasında) “bir polis aracının kayıt sırasında kamera açısına girdiği, dokuz saniye sonra sağa dönerek açıdan çıktığı” ifade edildi. Raporda, “infaz memurlarının olduğu” iddia edilen aracın ise “yarım otobüs” şeklinde bir araç olduğu ve bu aracın da seyir halinde bir süre kayda girip çıktığı anlatıldı.
Raporun sonuç bölümünde, “Görüntülerde bulunan araçların resmi araç olduklarına ilişkin herhangi bir yazı, resmi plaka veya sticker bulunmaması nedeniyle Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne ait personelleri taşıyan servis aracının kayda alınıp alınmadığı hususunda tespit yapılması mümkün olmamıştır” denildi.
Davaya 8 Haziran 2023 tarihinde (yarın) Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek…

One thought on “Sibel Tekin Davasında Bilirkişi Raporu: “Keşif Yok”…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir