Sibel Tekin Davası: Yurtdışına Çıkış Yasağı Kaldırıldı…

Belgesel yönetmeni, akademisyen Sibel Tekin hakkında “Ankara’da kalıcı yaz saati uygulamasının olumsuz etkilerini konu edindiği belgeselin hazırlıkları sırasında polis araçlarını kaydettiği” iddiasıyla açılan davaya 8 Haziran 2023 tarihinde Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
Duruşmayı, İHD Ankara Şubesi, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), 10 Ekim Barış Derneği temsilcileri de izledi.
Duruşmada savunmasını yapan Sibel Tekin, Bulgaristan’da düzenlenen 3. Rhodope Film Festivali’nden jüri üyeliği teklifi aldığı için adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını istedi. Mahkeme başkanı, bilirkişi raporunun dosyaya sunulduğunu açıkladı. Tekin’in avukatı Mehtap Sakinci, bilirkişi raporundan “müvekkili hakkında herhangi bir suç unsuru bulunmadığının” ortaya çıktığını söyledi. Avukat Sakinci, Tekin’in üniversitede açığa alınması nedeniyle sürecin uzamaması gerektiğini belirterek bilgisayarında yapılacak incelemenin hızlandırılmasını ve esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak üzere dosyanın Cumhuriyet Savcısı’na verilmesini istedi.
Mahkeme başkanı, Tekin’in Bulgaristan’da düzenlenen film festivalinde jüri üyesi olarak seçildiğine ilişkin belgeyi istedi. Belgeyi sunan Avukat Sakinci, “Müvekkilim belki de ilk defa kariyerinde böyle bir imkanla karşılaşmıştır” diyerek Tekin hakkındaki yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması ve beraat kararı verilmesi gerektiğini söyledi. Savcı ise bilirkişiden ek rapor alınmasını talep etti.
Mahkeme, Sibel Tekin hakkındaki adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar vererek davayı 3 Ekim 2023’e (10.45) erteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir