Suruç Katliamı Protestosu Davası-İzmir

Suruç Katliamı’nı (20 Temmuz 2015) protesto amacıyla 20 Temmuz 2021 tarihinde İzmir Karşıyaka’da gerçekleştirilen basın açıklamasında gözaltına alınan 10 kişi hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası uyarınca açılan davaya, 13 Ocak 2022 tarihinde devam edildi.
Duruşmaya, tutuksuz yargılanan Güngör Didar Gül, Seyithan Korkmaz, Ertürk Yılmaz, Özgün Avcı, İsmal Coşkun, Ali Çadırcı, Hejar Al, Murak Aksoy, avukatları Ayşe Kaymak, Beste Salman ve Kamil Ağaoğlu katıldı. Sanıklardan Meryem Yıldırım ve Sinan Aktağ ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.
Duruşmada söz alan avukatlar, dosyadaki CD görüntülerinin hukuka aykırı olarak elde edildiğini belirterek dosyadan çıkartılmasını istediler. İddianamenin hazırlanma şeklini kabul etmediklerini, bilirkişi raporuna göre iddianame düzenlenmemesi gerektiğini ifade eden avukatlar, derhal beraat kararı verilmesini talep ettiler.
Sanıklar ise 20 Temmuz 2021 tarihinde Suruç’ta katledilen arkadaşlarını anmak için anayasal hakları olan yürüyüş ve açıklama yapmak istediklerini, polisin hiçbir uyarıda bulunmadan saldırdığını söylediler. Kalkanlar ile barikat kuran polislerin kendilerine ters kelepçe taktığını, darp edildiklerini, hakaretlere maruz kaldıklarını dile getirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir