Akbelen Çevre Hakları Savunucuları Davasına Devam Edildi

İnsan hakları savunucusu ve insan hakları alanında çalışmalar yürüten Füsun Ergün, 11 Ağustos 2021 tarihinde Akbelen Ormanı direnişi sırasında gözaltına alındı. Füsun Ergün, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de Yeniköy ve Kemerköy Termik santralleri tarafından Akbelen Ormanı’nda kurulmak istenen linyit maden ocağına karşı nöbet eylemine katılmıştı.

15 Ocak 2022’de, kamu görevlisine hakaret ve görev yaptırmama suçlamasıyla Milas 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Füsun Ergün ile birlikte Akbelen Ormanı direnişine katılan Gülören Demir hakkında dava açıldı.

Önceki duruşmalarda sanık avukatları reddi hâkim talebinde bulunmuş ve Bodrum Ağır Ceza mahkemesi reddi hakkim talebinin reddine karar vermiş ancak sanık avukatları bu karara da itiraz etmiş ve dosya yeniden Bodrum Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti.

21 Kasım 2022’de yapılan dördüncü duruşmada, sanık avukatları, adil bir yargılamanın yapılabilmesi için itiraz sonucunun beklenmesini talep ettiler. Hâkim yapılan itirazın sonucunun beklenmesine karar vererek, duruşmayı 2 Şubat 2023 günü saat 14.00’e erteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir