I. Aşama İzlenen Davalar

EuroMed Rights, İHD ve (h)Yd tarafından ortaklaşa yürütülen “Türkiye’de Temel Özgürlükler, İnsan Hakları Savunucuları ve Adil Yargılanma Hakkının Korunması Yoluyla Sivil Toplumun Desteklenmesi” projesi, 2018-2020 yılları arasında uygulanan “İnsan Hakları Savunucularının, Temel Hak ve Özgürlüklerin, Adil Yargılanma İlkelerinin Korunması” projesinin devamı niteliğinde.

 

Çalışmanın ilk ayağında toplam 14 dava izlenmişti. İkinci aşamada ise 20 davanın izlenmesi amaçlanıyor. Henüz izlenecek davaların seçilmesi için kriterlerin belirlenmesi ve izlenecek muhtemel davalara ilişkin bir veri tabanı oluşturulması çalışmaları devam ediyor. Çalışmanın ilk aşamasında izlenen ve halen devam eden davaların da kapsanması planlanıyor.

2018-2020 yılları arasında uygulanan “Adil Yargılanma İlkelerinin Korunması” projesi kapsamında şu davalar izlenmişti:

Onur Hamzaoğlu ve Diğerleri [BAK – 11 Sanık] Alparslan Kuytul ve Diğerleri [45 Sanık] Cem Sarısülük ve Diğerleri [84 Sanık]
İnsan Hakları Savunucuları [Büyük Ada – 11 Sanık] Eren Keskin ve Diğerleri [Özgür Gündem – 9 Sanık] Veli Saçılık ve Diğerleri [Yüksel Caddesi – 7 Sanık]
Ali Aydın ve Diğerleri [64 Sanık] Gazi Çağlar Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri [30 Sanık]
Gültan Kışanak Sabahat Tuncel Hamide Yiğit Oya Ersoy
Emin Şakir [Sol Yayınları] Tuncay Elarslan

EuroMed Rights, İHD ve (h)Yd tarafından 14 dava dosyası üzerinden iki yıl yürütülen dava izleme çalışması, online  haritalandırılarak konuyla ilgili kamuoyunun bilgisine açıldı.

Aşağıdaki linke tıklayarak dava haritalamanın Türkçe versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Dava Gözlem Haritalama – Türkçe Versiyon