İzmir’de Pınar Gültekin’in katledilmesini protesto eden kadınlar beraat etti

22Pınar Gültekin’in katledilmesini İzmir’de protesto eden ve darp edilerek gözaltına alınan kadınlar hakkında açılan davada mahkeme eylemin suç oluşturmadığını belirterek beraat kararı verdi.

Muğla’da 2020 yılında Cemal Metin Avcı tarafından katledilen Pınar Gültekin için Türkiye’nin birçok ilinde protesto düzenlenmiş, İzmir’de de ‘Kadınlar Birlikte Güçlü’nün (KBG) çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Alsancak’ta basın açıklaması yapmak istemişti. Eyleme yönelik polis saldırısı sonucu gözaltına alınan 12 kadın hakkında 2911 sayılı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “Görevi yaptırmamak için direnme” ve “Kamu malına zarar ve tehdit” suçlamalarıyla açılan davada karar çıktı.

Dosyanın geldiği aşama ve mevcut delil durumu dikkate alınarak toplanamamış tüm delillerden vazgeçilmesine karar veren mahkeme, iki yıl süren yargılamayı sonlandırdı. Mahkeme kararında, “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet” suçlarının yasal unsurlarının oluşmadığını belirterek, sanıkların ayrı ayrı beraatine karar verdi. Mahkeme “Görevi yaptırmamak için direnme” suçundan ceza istenen bir sanığa ise 5 ay hapis cezası verilmesine karar verdi.

Soruşturma aşamasında kadınlar, darp edilmeleri nedeniyle polislerden şikayetçi olurken, davanın iddianamesi incelendiğinde polislerin de darp edildiklerini belirterek, kadınlardan şikayetçi olduğu ortaya çıktı. Kadınların olay esnasında polis memurlarını “tırmaladığı” ve müşteki polis memurlarının vücutlarının çeşitli yerlerine vurularak darp edildiği iddia edildi. İlk duruşması 20 Ocak 2021 tarihinde görülen duruşma, beraatle sonuçlandı.

Kaynak: Gazete Duvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir