Sokak Sanatçısı İzinsiz’e 1 yıl 2 ay hapis cezası

Gerilla sanatçı İzinsiz’e, “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 2 ay 27 gün hapis cezası verildi ve hükmün açıklanması geriye bırakıldı.

İzinsiz’in İstanbul sokaklarındaki sanat eserleri nedeniyle yargılandığı davanın yedinci duruşması bugün İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

İzinsiz, Kabataş’taki bir billboard üzerine icra ettiği ve o dönem medyanın da gündeminde olan, geçim sıkıntısı nedeniyle yaşanan intiharları konu alan müdahalesi nedeniyle tutuklanmış, hakkında “devletin egemenlik alametlerini aşağılamak” suçlamasıyla dava açılmıştı. İzinsiz’in önceki yıllarda yaptığı ve sosyal medya hesabından paylaştığı diğer çalışmaları da “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla iddianameye eklenmişti.

İzinsiz’e isnat edilen “devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılamak” suçlamasından beraatine karar veren mahkeme, İzinsiz’in 2019 yılından önce yaptığı ve sosyal medya hesabında paylaştığı çalışmalarının “cumhurbaşkanına hakaret” olduğuna kanaat getirerek sanatçıyı 1 yıl 2 ay 27 gün hapis cezasına çarptırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Mahkeme, İzinsiz’in davada katılan olarak yer alan cumhurbaşkanı avukatına 5100 lira ödemesine karar verdi.

Kaynak: MLSA Turkey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir