Gazeteci Abdurrahman Gök’e 1,5 yıl Hapis Cezası

Diyarbakır’da 2017’deki Nevruz kutlamasına giderken polis kurşunuyla hayatını kaybeden İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisi Kemal Kurkut’un vurulma anını fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök’ün yargılandığı davadan karar çıktı.

Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen karar duruşmasına “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddialarıyla 22,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Abdurrahman Gök ve avukatları katıldı. Mahkeme heyeti, savcının mütalaasına uyarak Gök’ün “örgüt üyeliği” suçundan beraatine, “örgüt propagandası” suçundan ise cezalandırılmasına karar verdi. Gök, 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Suçun basın yoluyla ve birden fazla kez işlenmesini artırıcı neden kabul eden mahkeme cezayı 1 yıl 10 ay 15 güne çıkardı. Cezanın sanığın geleceği üzerinde olası etkilerini indirim nedeni kabul eden mahkeme son olarak cezayı 1 yıl 6 ay 22 güne düşürdü. Mahkeme, Gök’ün yeniden suç işlemeyeceğine dair olumlu kanaat oluşmaması nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve ertelenmesine de yer olmadığına karar verdi.

Gök’ün avukatları “hukuksuz” olarak değerlendirdikleri karara karşı İstanaf Mahkemesi’ne itirazda bulunacaklarını söyledi.

Kaynak: Deutsche Welle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir