Ahmet Telli’ye Hapis Cezası…

Şair Ahmet Telli hakkında, IŞİD’in Kobane saldırısı nedeniyle düzenlenen protesto gösterisindeki konuşmasında “Terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla açılan dava, 4 Temmuz 2023 tarihinde sonuçlandı.
Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmayı, çok sayıda yazar ve sanatçının yanısıra İngiltere ve Galller Barosu İnsan Hakları Komitesi adına Avukat James Onalaja da izledi.
Duruşmada son savunmasını yapan Ahmet Telli, “basın açıklamasında Nihat Behram’ın ve kendisinin şiirlerini okuduğunu” söyledi ve beraatini talep etti.
Kısa bir aradan sonra açıklanan kararda Ahmet Telli, “yasadışı örgüt propagandası” gerekçesiyle (TMK 7/2) bir yıl hapis cezasına mahkum edildi. Ceza, on ay hapse indirildi ve ertelendi.
Ne Olmuştu?
Şair Ahmet Telli hakkında, Ulaş Bayraktaroğlu’nun Suriye’de IŞİD’e karşı savaşırken öldürülmesi üzerine 11 Mayıs 2017 tarihinde Ankara Yüksel Caddesi’nde yapılan basın açıklaması nedeniyle beş yıl sonra dava açılmıştı. 4 Ekim 2022 tarihli iddianamede, Telli’nin “Dövüşen Anlatsın” kitabından iki şiir okuması “terör örgütü propagandası” olarak değerlendirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir