Gülören Demir, Füsun Ergun Davası Sonuçlandı…

Muğla‘nın Milas ilçesi İkizköy ve Akbelen köylerinde, maden ocağı için kesilmek istenen zeytinlikleri korumak isteyen İkizköylü Gülören Demir ve Ekoloji Birliği Kadın Meclisi’nden Füsun Ergün hakkında açılan dava, 26 Haziran 2023 tarihinde sonuçlandı.
Milas 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada, Avukatı Arif Ali Cangı şikayetçi G.B.’nin ifadesinin kendilerine haber verilmeden, savunmanın soru sorma hakkı yok sayılarak talimatla alındığını hatırlattı. İfadeyi alan mahkemenin G.B.’ye “maddi gerçeğin ortaya çıkmasını” sağlayacak sorular yöneltmediğini vurgulayan Cangı, tanıklar dinlenmeden, sundukları görüntüler bilirkişi tarafından incelenmeden müvekkillerinin cezalandırılması yönündeki mütalaaya karşı savunma yapmalarının mümkün olmadığını söyledi.
Füsun Ergün de müşteki G.B.’nin kendisi hakkında yalan söylediğini ifade etti. Ergün, “Kendisini ittiğimi söyleyen kişidir, görüntülerde de bu hususun doğru olmadığı görülecektir. Jandarma olay günü bana orantısız güç kullanmıştır. G.B., bana hakaret ederek müdahalede bulunmuştur. Müştekinin beni darp etmesinin dışında kişilik haklarıma da saldırıda bulunmuştur” dedi. Ergün’ün avukatı Nehir Bilece de talimatla ifadesi alınan müşteki Z.’nin ifadesinin yeniden dinlenmesini talep etti. Müşteki G.B.’nin de dinlenmesi sırasında hem müşteki hem de tanıklar yönünden sanık avukatlarına tebligat yapılmasını, soru sorma haklarını kullanmak istediklerini dile getirdi.
Bu arada Gülören Demir fenalaştı. Duruşmaya ara verildiği sırada yargıcın Demir’e, “Bu kadar üzülmeyin bunun bir üst mahkemesi var” dediği duyuldu. Demir’in hastaneye kaldırılmasından sonra devam edilen duruşmada, Avukat Arif Ali Cangı, “Hakimler görüşlerini kararlarıyla açıklarlar, bunun sonucunda ihsas-ı rey yasağı vardır. Mahkeme yargıcının yatıştırmak amacıyla da olsa henüz karar verilmemiş bir dosyada üst mahkeme yolunu göstermesi ihsas-ı rey niteliğindedir. Bu nedenle müvekkillerimizin adil yargılanma hakkı gereği olarak mahkemenin yargıçlık görevinden çekilmenizi, bu talebimiz yerine getirilmezse reddi hakim talebinde bulunacağımızdan başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın duruşmaya ara verilmesini talep ediyoruz” dedi. Talep reddedildi…
Duruşmada yeniden mütalaa veren savcı ise avukatların soruşturmanın genişletilmesi taleplerinin ayrı ayrı reddedilmesini istedi. Sanıkların, “Birden fazla kişi tarafından birlikte görevi yaptırmamak için direnme” suçundan ayrı ayrı cezalandırılmasını isteyen savcı, ayrıca Demir’in askerlere hakaret suçundan cezalandırılmasını da istedi.
Duruşmada kararını açıklayan mahkeme, Gülören Demir’e “hakaret” iddiasıyla 551 gün adli para cezası verdi, bu ceza 11.020 liraya çevrildi. Ayrıca Gülören Demir ve Füsun Ergün’e “görevi yaptırmamak için direnme” gerekçesiyle de 6 ay 20 gün hapis cezası verildi. Bu ceza da 4 bin lira para cezasına çevrildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir