Akbelen’de Orman Katliamı Sürüyor

2020 yılında Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten, Limak Holding/İÇTAŞ ortaklığı (YK Enerji), İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nın 740 dönümlük bölgesini santrallere linyit sağlayan açık maden ocağına katmak için “izin” aldı ancak İkizköylülerin direnişiyle karşılaştı.

17 Temmuz 2021 sabahı Akbelen Ormanı’na giren Orman İşletmesi kesim ekibi, İkizköy halkı ormanın derinliklerine erişinceye kadar 30 kadar ağaç kesti. İkizköylüler de 24 saat nöbete başladı. Ormanı koruma çabası Türkiye çapında doğa aktivistlerinin de desteğini alarak sürdü.

11 Ağustos 2021’de, hukuksuz ağaç kesimine karşı çıkan 11 kişilik bir gruba zor kullanılarak müdahale edildi. Burada gözaltına alınan Füsun Ergün ve Gülören Demir hakkında “jandarma personelini darp ve hakaret ettikleri” iddiası ile Milas Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldı. Ardından 10 Ocak 2022 tarihinde “görevi yaptırmamak için direnme (TCK 265/1-3)” ve “kamu görevlisine hakaret (TCK 53)” iddialarıyla dava açıldı.

Milas 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tanıkların dinlenmesi, soruşturmanın genişletilmesi, reddi hâkim talepleri sürekli reddedildi. Salonun yetersizliği gerekçesiyle izleyiciler de sık sık engellendi.

Ormanda nöbetin kesintisiz sürdüğü bu dönemde, genel seçim sürecinin ve depremin de etkisiyle ağaç kesimi için şirket tarafından yoğun bir çaba harcanmadı. Hatta bir biçimde köylülerin eylemi de unutturulmaya çalışıldı.

26 Haziran 2023 tarihinde sonuçlanan davada Demir ve Ergün’e “görevi yaptırmamak için direnme” gerekçesiyle verilen 6 ay 20 gün hapis cezası 4 bin lira para cezasına çevrildi. Ayrıca Demir’e “hakaret” iddiasıyla verilen 551 gün adli para cezası da 11.020 liraya çevrildi.

Tüm bunların ardından 24 Temmuz günü, Akbelen ormanında, bölgede yaşayanların ve doğa koruyucularının tepkisine jandarmanın saldırı niteliğindeki müdahalesi ile ağaç kesimine başlandı ve halen devam ediyor.

Limak holding yönetim kurulu başkanı Ebru Özdemir’in, Doğal Hayatı Koruma Vakfı yönetiminde yer aldığını da hatırlatmak gerekir.

Çevre Hakkı Tutum Belgesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir