Savcı, savunmaları alınmadan Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel için ceza istedi

Kadın siyasetçiler Sebahat Tuncel ve Gülten Kışanak’ın yargılandığı Malatya’daki dava duruşmasında savcı, henüz savunmaları alınmadan her iki isim hakkında “terör örgütü yöneticiliği” ve “terör örgütü propagandası” yapmak suçlamasıyla hapis cezası talep etti. Kışanak ve Tuncel, bu yaklaşımdan dolayı savunma yapmayacaklarını söyledi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) önceki dönem Eş Başkanı Gültan Kışanak hakkında, yargılandıkları Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen hükmün Antep Bölge Adliye Mahkemesi 18’inci Dairesi tarafından bozulmasının ardından yeniden başlayan yargılamanın 8’inci duruşması görüldü. Duruşmaya Kışanak ve Tuncel bulundukları Kandıra Kapalı Cezaevi’nden, avukatları Cemile Turhallı, Mehmet Emin Aktar, Mesut Beştaş Diyarbakır Adliyesi’nden, Av. Sebahat Gençtarih ise Mersin Adliyesi’nden Ses Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunan iddia makamı, Kışanak ve Tuncel için “örgüt yöneticiliği” ve “örgüt propagandası”ndan hapis cezası istedi. Mütalaaya karşı heyetten söz alan Kışanak, duruşmalara katılamadıkları, birleşen dosyalar hakkında yeterli bilgi sahibi olamadıkları ve avukatlarının desteklerini alamadıklarını söyledi.

Avukatların mütalaaya karşı ek süre talebini kabul eden mahkeme heyeti, Tuncel ve Kışanak’ın tutukluluğunun devamına karar verip, duruşmayı 6 Ocak 2021’e erteledi. 

Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/419162/savci-savunmalari-alinmadan-gultan-kisanak-ve-sebahat-tuncel-icin-ceza-istedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir