Van-Hakkari Tabip Odası Basın Açıklaması Davası

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’nde görev yapan asistan hekim Dr. Rümeysa Berin Şen’in iş cinayetinde yaşamını yitirmesi üzerine Van’da yapılmak istenen basın açıklaması nedeniyle Van-Hakkari Tabip Odası önceki dönem başkanı Dr. Hüseyin Yaviç ve TİHV Van Temsilcisi Sevim Çiçek hakkında açılan davaya 12 Nisan 2023 tarihinde devam edildi.
Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmayı, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları, Van-Hakkâri Tabip Odası Başkanı Ahmet Koç, Yönetim Kurulu üyesi Dr. İrem Özdemir, İHD Van Şubesi yöneticisi Serdar Çevik de izledi.
Duruşmada söz alan Yaviç, “Genç bir meslektaşımız bu sağlık sisteminin kurbanı oldu. Özünde davaya konu olan şey bu. Tabipler Odası olarak, Türkiye genelinde buna dikkat çekmek için bir anma gerçekleştirmek istedik. Ama ne yazık ki 2016 yılından bu yana valilik tarafından uygulanan yasaklar gerekçe gösterilerek anmaya müdahale edildi ve darp edildik” dedi.
Kendilerini darp eden kolluk görevlileri hakkındaki şikayetin takipsizlikle sonuçlandığını belirten Yaviç, şöyle devam etti:
“Anayasanın verdiği temel haklar engelleniyor. Dava sürecinde beraat bekliyoruz ama aynı zamanda yargının insanların en temel haklarına yönelik devam eden bu yasaklarla ilgili kayıtsız kalmaması lazım. Yargının hiçbir etki olmadan karar vermesi lazım. Ama maalesef son dönemlerde yargı, muhalifleri susturmaya çalışan bir mecraya dönüşmüştür. Verilecek beraat kararıyla yargının bağımsız olduğunu kanıtlayabileceği kanaatindeyim.”
Sevim Çiçek ise “Şu an yargı; muhalifler, demokratlar ve eleştiri haklarını kullanmak isteyenlere karşı tabiri caizse sopa olarak kullanılmaktadır.   Burada yargılanan biz değil, anayasanın kendisidir. Mevcut mevzuata göre yargılamaya konu olacak bir şey yok. Altı yıldır kentte kimse temel haklarını kullanamıyor. Bu uygulamanın hukukla açıklanacak tarafı yok. Burada bize verilecek cezanın bir karşılığı olmayacak, çünkü diğer yargı süreçlerini takip edeceğiz. Yargılamanın uzun sürmesi de sıkıntı. Yargıdan beklenti adalettir. En temel haklarını kullanan yurttaşlar aylarca mahkeme salonlarında. Uygulama hala farklı şeklinde devam ediyor. Biz haklarımızı biliyoruz ve haklarımızı kullanacağız. Biz ilk celse karar verilir diye düşünüyorduk ancak bu aşamaya kadar mütalaa dahi alınamadı” dedi.
Mahkeme, esas hakkındaki görüşün hazırlanması için dosyayı Cumhuriyet Savcılığı’na göndererek duruşmayı 18 Eylül 2023 tarihine erteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir