Fatma Yıldızhan Davası Durduruldu

Diyarbakır’da 16-17 Mart 2022 tarihinde düzenlenen operasyonlarda, aralarında Rosa Kadın Derneği üyelerinin de bulunduğu 24 hak savunucusu, kadın hakları aktivisti gözaltına alındı. Bu kişilerden 11’i daha sonra tutuklandı. Gözaltına alınanlar, “1 Eylül Dünya Barış Günü”, “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto eylemleri”, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” gibi eylem ve etkinliklere katılmaları suçlama olarak yöneltildi.
Tutuklananlar hakkında ayrı ayrı “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla davalar açıldı…
Gözaltına alınanlardan Fatma Yıldızhan, 19 Mart’a kadar gözaltında tutuldu ve tutuklandı. 8 Haziran 2022 tarihinde Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşmada, adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı kararıyla tahliye edildi.
21 Ekim 2022’de yapılan duruşmada, “2021 yılında aynı iddiayla açılan soruşturmada Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın takipsizlik kararı verdiği; kararın sulh ceza hakimliği tarafından kaldırılmaması (Ceza Muhakemeleri Kanunu 172/2) nedeniyle yargılamanın durdurulmasına (CMK 223/8)” karar verildi.

5271 sayılı CMK 172/2: “Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildikten sonra yeni delil meydana çıkmadıkça, aynı fiilden dolayı kamu davası açılamaz”.
CMK 223/8: “Türk Ceza Kanunu’nda öngörülen düşme sebeplerinin varlığı ya da soruşturma veya kovuşturma şartının gerçekleşmeyeceğinin anlaşılması hallerinde, davanın düşmesine karar verilir. Ancak, soruşturmanın veya kovuşturmanın yapılması şarta bağlı tutulmuş olup da şartın henüz gerçekleşmediği anlaşılırsa; gerçekleşmesini beklemek üzere, durma kararı verilir. Bu karara itiraz edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir