Kayyım Protestosu Nedeniyle Yargılanan Avukatlar

Van, Diyarbakır ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atamasını protesto amacıyla 20 Ağustos 2019 tarihinde İstanbul Adliyesi önünde protesto eylemi gerçekleştiren İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve sekiz avukat hakkında açılan davaya 26 Ekim 2022 tarihinde İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapılan duruşmada söz alan Avukat Gülhan Kaya, belediyelere atanan kayyımları “halk iradesinin gaspı” olarak nitelendirdi ve eylemlerinin haklı olduğunu söyledi. Açıklamada saldırıya uğradıklarını aktaran Kaya, “Hangi konuda açıklama yapacağımızı kimseye sormayız, bundan sonra da soracak değiliz. O gün savcı, ‘bu konuda size açıklama yaptırmam’ diyerek, keyfi engellemeye gitmiştir. Kolluk ve savcılıklar ile iktidar elle ele hukuksuzluklara ve saldırılara devam ediyor. Bu saldırılarla mahkeme de ortak ediliyor” dedi.
Daha sonra söz alan Avukat Gökmen Yeşil, olayda yaralandığını iddia eden polis C.V.’nin dinlenmesini istedi.
Şikayetçi polis C.V., eylem başında kask olduğunu, ilk ifadesinde “kendisini darp ettiğini söylediği avukatı hatırlamadığını” söyledi. Olay tarihinde emniyette fotoğraf gösterildiğinde de söz konusu kişiyi teşhis edemediğini belirten C.V., “salonda bulunan Gökmen Yeşil’in fotoğraflardaki kişi olup olmadığını hatırlamadığını” kaydetti.
C.V.’nin, “Yeşil’i protesto eylemi sonrasında fotoğraflardan tanıdım” demesi üzerine söz alan Avukat Arzu Eylem Kayaoğlu, C.V.’nin fotoğraflardan teşhis edemediğine işaret ederek, “Ancak şu anda fotoğraflardan tanıyor” dedi.
Polis, Mahkeme Başkanı’nın bu duruma ilişkin sorusuna yanıt vermedi. Mahkeme Başkanı, fotoğraflara ilişkin sorusunu üç kez farklı şekillerde tekrar etti. Buna karşın polisin yanıt vermemesi üzerine “Beni anlamıyor musun yoksa kasten mi yapıyorsun?” diyerek tepki gösterdi. Polis C.V. bundan sonra Avukat Yeşil’i “fotoğraflardan teşhis edemediğini” söyledi.
Avukat Hüseyin Boğatekin de, kayyım protestosunda işkence gördüklerini belirtti.
Avukatların ardından yeniden söz alan polis C.V., “Çevik kuvvet süpürdü” ifadesini kullandı. Bunun üzerine Avukat Suat Eren, “Ne süpürmesinden söz ediyorsun. Çöpçü müsün? Çöp mü temizledin?” diye tepki gösterdi.
Sanık avukat Kemal Aytaç ise davanın ülkenin demokrasisine ve hukukuna hizmet etmediğini ifade etti. Polise şiddet uygulamadığını belirten Aytaç, protesto eylemi sırasında polis ile müzakere ettikleri sırada çevik kuvvetin avukatlara saldırdığını aktardı. Aytaç, “Bu davaları toplumu korkutmak için açtırıyorlar. Ben de bu nedenle mahkemeye kimseye hizmet etmesini istemediğim için yargılanmayı sonlandırılmasını istiyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir