Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri #BundanSonrasıBizde eylemi davası

Boğaziçi Üniversitesi’nden 52 öğrencinin “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamalarıyla yargılandığı davanın yedinci duruşması 12 Aralık 2022 günü İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Boğaziçi Üniversitesi direnişi protestoları kapsamında tutuklanan iki arkadaşlarıyla dayanışmak üzere 1 Şubat 2022’de #BundanSonrasıBizde sözüyle eylem çağrısında bulunan öğrencilerin okuldan çıkışları, özel güvenlik tarafından engellenmiş; bu sırada pek çok üniversiteden açıklamaya destek olmak için gelen 108 öğrenci Etiler ve Bebek çevresinde darp edilerek gözaltına alınmıştı. Kampüsten çıkmalarına izin verilmeyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, eylemlerini kampüste gerçekleştireceklerini açıklamaları üzerine polis müdahalesiyle kampüsten çıkarılmış ve 52 öğrenci darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Duruşma eksikliklerin giderilmesi ve dosya CD’sinin çözümü için bilirkişiye gönderilmesine karar verilmesi nedeniyle 22 Mart 2023 günü saat 13.30’a ertelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir