SES ve Van-Hakkâri Tabip Odası Basın Açıklaması Davası

Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) ülke çapında grev çağrısı üzerine Van’da da basın açıklaması yapmak isterken gözaltına alınan sağlık emekçilerinin yargılandığı davaya 31 Mart 2023 tarihinde Van 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
Van Barosu Başkanı Sinan Özaras, İHD ve TİHV Van şubelerinin temsilcilerinin izlediği duruşmada söz alan Van-Hakkari önceki dönem başkanı Dr. Hüseyin Yaviç, şunları söyledi:
“Bizler, sağlıkta artan şiddete karşı basın açıklaması gerçekleştirecektik. Bu durum neden yargıya konu olur? Altı yıl boyunca kesintisiz bir şekilde devam eden yasaklar nedeniyle bugün buradayız. İfade özgürlüğü hakkı bu kentte, 2016 yılından bu yana engelleniyor. Yasaklara rağmen en temel hakkımız olan protesto ve ifade özgürlüğümüzü kullanma ısrarımız bizi buraya getirdi. Ancak yargı sorumluluğunu yerine getirseydi bu yaşanmazdı. Çünkü Van Barosu yasaklarla ilgili defalarca başvuruda bulundu ama yargı gerektiği gibi anayasaya uygun değerlendirme yapmadı ve bu itirazları reddetti. Bu yönüyle, iktidarın yargıyı bir sopa olarak kullandığı bir süreç yaşıyoruz. Yargı neden bu yasaklara müdahale etmiyor? İktidar uyguluyor diye haklı bir uygulama mı oluyor?”
Avukat Dilan Kunt Ayan ise “Suçlama konusu eylem, TTB Merkez Konseyi’nin bildirdiği ve tüm kentlerde yapılan bir eylem. Son derecede meşru ve anayasaya uygun bir basın açıklaması yapılmak isteniyor. Bu açıklama yapılmadan müdahale ediliyor. Aslında bu durum ne ilk ne de son. Kentte, altı yıldır insanların anayasal hakları ipotek altında. Bunu kolluğa da savcılığa da anlatamıyoruz. Çok basit dosyalar olmasına rağmen yargılama süreçleri uzuyor. Dosyaya gelen bilgi ve evraklar ortada ve herhangi bir suç unsuru yoktur” dedi.
Avukat Ümit Avcı da, sağlıkta şiddete ilişkin verileri gündeme getirdi. Avukat Ümit Avcı, şunları söyledi:
“Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2016 yılından bu yana sağlık çalışanlarına karşı 20 bin 298 kez şiddet yönelimi ve bu yönelimle ilgili başvuru olmuş. Yine 2022 yılında 249 ayrı şiddet vakası olmuş. Tabip Odası dediğimiz kurum, bunlara dönük beyanda bulunacak elbette. Bu ülkede sağlıkta şiddet bir gerçeklik. İnsanlar buna dönük açıklama yaparak anayasal haklarını kullanıyor ama Van Valiliği’nin kararı yüzünden yargılanıyor. Bir de eşitlik ilkesi ile uygulanmayan bir yasak. Gerekçesiz ve hukuksuz kısıtlamalar ile yalnızca muhalif kesimler izne ve bildirime tabi tutuluyor ve şekli bir takım kurallara uyulmadığı gerekçesiyle haklarında soruşturma açılıyor. Soruşturma açılması mümkün değilken soruşturma açılıyor, dava açılması mümkün değilken dava açılıyor. Şimdi de müvekkiller, ceza tehdidi ile karşı karşıya. Üstelik, eşitlik ilkesine aykırılık da var. İktidar partisi ile ona yakın partiler ve STK’lar hiç izin almadan faaliyetlerini yaparken muhalifler yapamıyor. Bu nasıl oluyor?”
Mahkeme, Van ve çevre kentlerde valilikler tarafından o dönemde alınmış yasaklama kararlarının araştırılması ve üç polisin tanık olarak dinlenmesi için duruşmayı 15 Eylül 2023 tarihine erteledi.
Ne Olmuştu?
8 Şubat 2022 tarihinde TTB’nin çağrısıyla sağlık emekçileri Türkiye genelinde “G(ö)REV’deyiz” sloganıyla “ağır çalışma koşulları”, “uzun nöbetler”, “eksik istihdam”, “sağlıkta şiddet”, “özlük haklarının aşındırılması” ve “yoksulluk sınırının da altında kalan düşük gelirleri” protesto etti.
Basın açıklamaları Türkiye genelinde olaysız geçerken Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılacak basın açıklaması polis şiddetiyle engellendi. Van Valiliği’nin yasaklama kararını gerekçe gösteren polisler Van-Hakkari Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Yaviç, Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Dr. Ayfer Bostan,  SES Şube eş başkanları Figen Çolakoğlu, Zeki Seven, SES Şube Kadın Sekreteri Seda Güler, SES Şube Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, SES üyeleri Esma Gümüşlü ve Keziban Karakuş’u gözaltına aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir