Cumartesi Anneleri 700. Hafta Davası…

Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eyleminde fiziksel şiddet uygulanarak gözaltına alınan 46 kişi hakkında açılan davaya 3 Şubat 2023 tarihinde İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edilecekti. Duruşma, hâkimin izinli olması nedeniyle 7 Temmuz 2023 tarihine ertelendi.

Davanın Geçmişi
25 Mart 2021 tarihinde başlayan davanın 12 Temmuz 2021 tarihinde yapılan ikinci duruşması gergin geçti. Sanıkların ve avukatların savunmaları Mahkeme Başkanı tarafından sık sık kesildi. İtirazlar üzerine çıkan tartışma sonucunda CHP Milletvekili Mahmut Tanal duruşma salonuna alınmadı. Mahkeme Başkanı, hakkındaki reddi hakim taleplerini reddedip duruşmayı sürdürmekte ısrarcı olunca önce Mahkeme Başkanı, ardından sanıklar, vekilleri ve izleyiciler duruşma salonunu terk etti. Ara kararlar boş salona okundu.
24 Kasım 2021 tarihinde duruşmanın küçük bir salonda yapılması nedeniyle avukatlar, Covid-19 nedeniyle bu ortamda duruşma yapılamayacağını, ayrıca reddi hakim taleplerinin kesinleşmediğini belirterek erteleme istediler. Duruşmada gösteride Cumartesi Annelerine işkence yapan polisler hakkında suç duyurusunda bulunulması da talep edildi. Tüm talepler gerekçesiz reddedilince hakim ile avukatlar arasında tartışma yaşandı. Avukatlar duruşma salonunu terk etti ve duruşma ertelendi.
21 Eylül 2022 tarihinde duruşmadan önce yapılması planlanan basın açıklamasında Cumartesi Anneleri, avukatlar, hak savunucuları önce abluka altına alındı, ardından zor kullanarak müdahale eden polisler 16 kişiyi gözaltına aldı. Duruşmada ise avukatlar, arkadaşlarının gözaltına alınması gerekçesiyle savunma yapmayacaklarını ifade ettiler. Mahkeme Başkanı ise bu durumun “susma hakkını kullandıkları” biçiminde değerlendirileceğini bildirdi.
Tartışma nedeniyle duruşma 3 Şubat 2023 tarihine ertelendi. Ancak bu duruşma da hakimin izinli olması nedeniyle 7 Temmuz 2023 tarihine (14.00) ertelendi. (Kaynak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir