Avukat Aryen Turan Davası…

İzmir Barosu Olağan Genel Kurulu’nda (22 Ekim 2022) Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) adına konuşan Avukat Aryen Turan hakkında “örgüte bilerek ve isteyerek yardım” iddiasıyla açılan dava, 16 Şubat 2023 tarihinde İzmir 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.
İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapılan duruşmayı insan hakları savunucuları, Fransa, Belçika ve Hollanda barolarının temsilcileri izledi.
duruşmada ilk sözü alan Avukat Özkan Yücel “Avukatın yargılanması için Adalet Bakanlığı onayı olması gerekiyor… Meslektaşım, suçlama konusu konuşmasını İzmir Barosu Olağan Genel Kurulu’nda yapmıştır. Dolayısıyla soruşturma garip bir şekilde başlatılmıştır. Bu davanın hiçbir hukuki yönü yoktur. Bu nedenle yargılamaya geçilmeden bakanlıktan izin istemenizi talep ediyoruz. Dahası meslektaşımın konuşması, sadece Türkiye’nin adalet sistemine, hukuk mekanizmalarının geldiği noktaya yönelik eleştirilerden ibaret olduğu için derhal beraat kararı verilmesini talep ediyoruz” dedi. Cumhuriyet Savcısı ise “konuşmanın Avukatlık Kanunu’nun kapsamı dışında olduğunu” bakanlık izni gerekmediğini savundu. Mahkeme heyeti, Adalet Bakanlığı’ndan izin alınması talebini reddetti.
Avukat Aryen Turan’ın savunmasına başladığı sırada, kulağında kulaklık bulunan ve telefonuyla “ilgilenen” Cumhuriyet Savcısı, gülerek salondan ayrıldı. Avukatların itirazı üzerine savcının salona dönmesinden sonra savunmasına başlayan Avukat Aryen Turan, “Konuşmasını Deniz Poyraz ve Jina Amini’ye atıfla ‘Jin, Jiyan, Azadi’ sloganıyla sonlandırdığını” anlattı. Bu nedenle hedef gösterildiğini anlatan Turan, soruşturmayı basından öğrendiğini söyledi. Turan, şunları söyledi:
“Soruşturma kapsamında gelip ifade vermeye geleceğimi belirtmeme rağmen ofisimin önünde gözaltına alındım. Konuşmamı hiçbir örgütten talimat alarak yapmadım. Bu ülkede insan hakları ihlalleri, yoksulluk, iş cinayetleri yaşanıyor. Kadınlara, LGBTİ+’lara karşı nefret suçları işleniyor. Bu ülkede çocuklar, tarikatların istismarına maruz kalıyor, suçlular cezasızlıkla ödüllendiriyor. Doğa talan ediliyor, mülteciler ayrımcılığa uğruyor. Bu ülkede mahkemeler iktidarın sopası haline geldi. Bunlar bu ülkede yaşanıyor. Kimyasal silah kullanıldığı iddialarının uluslararası hukuk gereği araştırılması gerektiğini söyledim. Bir avukat olarak bunları söylemek ifade özgürlüğü kapsamındadır. Bu nedenle beraatimi talep ediyorum”.
Avukatlar da, kimyasal silah iddialarının araştırılmasını istemenin düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu hatırlattılar ve beraat kararı verilmesi gerektiğini söylediler.
Avukat Özkan Yücel de duruşma savcısının kulaklık takmasının, telefonuyla ilgilenmesinin “yargılama pratiğine uygun düşmediğini” söyledi.
Bunun üzerine duruşma savcısı “Ne yapacağımı size mi soracağım ben” dedi.
Yücel’in “Ben neredeyse yarım saattir bakıyorum telefon sürekli elinizde, karşınızda bir hukukçu var, sizin de bir Cumhuriyet Savcısı olarak bu davaya yeterli ilgiyi ve özeni göstermeniz gerekir” sözleri üzerine de savcı, “Bunu sizden mi öğreneceğim?” dedi.
Duruşma öncesi adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması için yaptıkları başvurunun gerekçe gösterilmeden reddedildiğini belirten Avukat Yücel, “Savcının fezleke önüne geldiğinde ‘burada suç yoktur’ diyerek kabul etmemesini isterdik ama maalesef olmadı. Avukatın bir iddianın soruşturulmasını istemesi ne zaman suç oldu? Bu yüzden bu saçmalığa son vermenizi, adli kontrol tedbirlerinin de kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.
Turan hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve imza yükümlülüğünün kaldırılmasına karar veren Mahkeme, Milli Savunma Bakanlığı’nın katılma talebini “suçtan zarar görme ihtimali olmadığı” gerekçesiyle reddetti.
Duruşma 7 Haziran 2023, saat 10.00’a ertelendi.
Ne Olmuştu?
22 Ekim 2022 tarihinde İzmir Barosu Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşması nedeniyle 3 Kasım 2022 tarihinde gözaltına alınan Aryen Turan hakkında “kimyasal silah kullanıldığı iddialarının uluslararası hukuka göre araştırılmasının gerektiği” sözlerinin “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” olduğu iddiasıyla dava açıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir