3’ü Gazeteci 49 Kişinin Yargılandığı Barınamıyoruz Davası

Üniversite öğrencilerinin Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında yaşadığı barınma sorunlarına dikkat çekmek için Ankara’ya yürüyen öğrencilerden 46’sı ve üç gazeteci hakkında açılan davaya 22 Mart 2023 tarihinde devam edildi.
Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada sanık avukatları, şikayetçi polisler için kendilerine haber verilmeden ara celse (2 Aralık 2022) yapıldığını UYAP üzerinden öğrendiklerini söylediler. Müşteki polisler N.M.D. ve F.F.’nin ifadesinin savunma huzurunda alınması gerektiğini belirten Avukat Yağız Timoçin, “Yokluğumuzda ne şekilde alındığını bilemiyoruz, soru sorma ve savunma haklarımız kısıtlandı” dedi.
Avukat Üsame Sarıışık ise “Bu şahısların iddianamenin iadesinden sonra dosyaya mağdur olarak eklenmiş olmaları ve ifadelerinin alınmış olması da nazara alındığında kendilerine soru sorarak olayın gerçek mağdurları olup olmadıkları hususunun tespiti güçleşmiştir” dedi.
Polislerin savunma huzurunda dinlenilmesi talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 20 Eylül 2023 tarihine erteledi.
Aralarında gazeteciler Nebiye Arı, Hilal Işık ve Yağmur Kaya’nın da bulunduğu 49 kişi “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” iddiasıyla yargılanıyor. Ayrıca, sanıklardan ikisi hakkında “görevli memura hakaret” suçundan ceza verilmesi isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir