Boğaziçi Üniversitesi Onur Yürüyüşü Davası

Yeri İstanbul
Dava Konusu Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’nde 20 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenen 9. Boğaziçi Onur Yürüyüşü’ne zor kullanarak müdahale eden polis ve özel güvenlik görevlileri 70 öğrenciyi fiziksel şiddet uygulayarak gözaltına aldı.
ÜniKuir Derneği tarafından yapılan açıklamada, rektörlüğün Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Araştırmaları Kulübü’nü (BÜLGBTİA+) geçen yıl kapattığı hatırlatılarak şu bilgi verildi:
“9’uncusu düzenlenen yürüyüşe yönelik saldırı, Boğaziçi’ndeki LGBTİ+’lara yönelik 1,5 buçuk yıldır süren sistematik şiddetin son örneği oldu. Onur Yürüyüşü öncesi üniversite yönetimi, aynı gün düzenlenecek Taşoda Müzik Festivali dışında hiçbir etkinliğe izin verilmeyeceğini duyurmuştu.
Dün (19 Mayıs 2022) Güney Kampüs’ün Etiler Kapısına, Taşoda Müzik Festivali gerekçe gösterilerek X-Ray cihazı yerleştirildi. Bugün de sabah saatlerinden itibaren ise Boğaziçililerin artık yabancı olmadığı şekilde kampüsün etrafı polis ve gözaltı araçları ile çevrilmiş, ana kapı dışında Güney Kampüs’ün girişleri kapatıldı. Ayrıca normal şartlar altında her öğrenci kampüse iki misafir getirebiliyorken, bugün girişler bir misafir ile sınırlandırıldı.
17.00’de başlaması planlanan Onur Yürüyüşü için yarım saat önce kalabalık Güney meydanda toplanmaya başladı. Sivil polisler ve özel güvenliklerin kalabalığı abluka altına aldı. Güvenlik amiri yürüyüşe izin verilmeyeceğini duyurdu.
Öğrenciler, kapatılan kulüp odasına doğru yürüyüşe geçti. Basın açıklamasının ardından çevik kuvvetin saldırısı başladı. Polis, katılımcılardan bazıları ters kelepçe ve işkence ile katılımcıları gözaltına aldı. Gözaltılar devam ediyor.”

Gözaltına alınan 70 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası uyarınca dava açıldı.
Dava, 29-30-31 Mayıs 2023 tarihlerinde İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı.
Sanık/lar 70 (2022 Ekim ayında yaşamını yitiren bir öğrenci nedeniyle 69 sanık) Boğaziçi üniversitesi öğrencisi
Suçlama Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet
Görevi yaptırmamak için direnme (2 öğrenci hakkında)