Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri Davası (4 Ekim 2021)

Yeri İstanbul
Dava Konusu Boğaziçi Üniversite’sine kayyım rektör atanması üzerine öğrencilerin, akademik personelin ve kamuoyunun tepkileri sürerken rektörlük, 2021 akademik takviminin başlamasına bir hafta kala online eğitim kararı aldı. Akademisyenler ve öğrenciler bu kararı da 4 Ekim 2021 tarihinde Güney Kampüs’te protesto etti. Derslerin yüz yüze yapılması talebiyle rektörlük önünde eylem gerçekleştiren öğrenciler, Naci İnci’nin okuldan çıktığı sırada özel güvenlik görevlileri tarafından darp edildi.
Ardından “Kayyım rektör” Naci İnci, 5 Ekim 2021 tarihinde “tehdit”, “hakaret”, “kamu malına zarar verme”, “görevi yaptırmamak için direnme” ve “2911 sayılı Kanun’a muhalefet” iddialarıyla suç duyurusunda bulundu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, bir gün sonra öğrencileri “terörist” ilan eden bir konuşma yaptı: “Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz, daha sonra aracın üstüne çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Onlar olsa olsa üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir.”
Bu konuşmanın ardından öğrenciler evlerinden ve yurtlardan gözaltına alındı. Bu sırada üniversite polis ablukasına alınırken gözaltı operasyonlarını haber alan öğrenciler Güney Kampüs Kapısı önünde oturma eylemi gerçekleştirdiler. Burada da 7 öğrenci dövülerek gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlardan Berke Gök ve Perit Özen “Kamu malına zarar verme”, “tehdit”, “hakaret”, “2911 sayılı Kanuna muhalefet” iddialarıyla tutuklandı, 94 gün cezaevinde kaldı (7 Ocak 2022 tahliye).
14 öğrenci hakkında açılan dava, 3 Şubat 2023 tarihinde sonuçlandı…
Sanık/lar Asu Yekta Yılmaz, Ayşe Beliz İnce, Bensu Sümbültepe, Caner Perit Özen, Eftelya Koyuncu, Elif Bayburt, Ersin Berke Gök, Gamze Çetintepe, Hamza Atik, Kaan Bozgül, Mehmet Velat İnci, Mert Ali Yaman, Nazmiye Gizem Sert, Sude Şener
Suçlama Kamu malına zarar, tehdit, hakaret, 2911’e muhalefet
Karar İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararı için…