Cumartesi Anneleri – 700. Hafta Davası

Yeri İstanbul
Dava Konusu Cumartesi Anneleri’nin 25 Ağustos 2018 tarihindeki 700. Hafta eylemine düzenlenen polis müdahalesinde gözaltına alınan 46 kişi hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” iddiasıyla dava açıldı.
İddianamede delil olarak sadece polisin olay günü tuttuğu tutanak ve soruşturma evrakı bulunuyor. 7 sayfalık iddianamenin 5 sayfasını sanık adları, bir sayfasını polis tutanağı, bir sayfasını ise savcının iddiaları oluşturuyor.
bianet’in haberi: Polis Cumartesi Anneleri’ne Plastik Mermiyle Saldırdı
Dava, İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sürüyor…
Sanık/lar Adil Can Ocak, Ahmet Karaca, Ahmet Süleyman Benli, Ali Ocak, Ali Yiğit Karaca, Atakan Taşbilek, Ataman Doğa Kıroğlu, Ayça Çevik, Besna Koç, Cafer Balcı, Can Danyal Aktaş, Cihan Oral Gülünay, Cüneyt Yılmaz, Deniz Koç, Ercan Süslü, Ezgi Çevik, Faruk Eren, Fecri Çalboğa, Ferhat Ergen, Gamze Elvan, Hakan Koç, Hasan Akbaba, Hasan Karakoç, Jiyan Tosun, Kenan Yıldızerler, Koray Çağlayan, Koray Kesik, Leman Yurtsever, Levent Gökçek, Lezgin Özalp, Maside Ocak Kışlakçı, Mehmet Günel, Muhammed Emin Ekinci, Murat Akbaş, Murat Koptaş, Onur Yanardağ, Osman Akın, Özer Oymak, Özge Elvan, Ramazan Bayram, Rüşa Sabur, Sadettin Köse, Saime Sebla Arcan Tatlav, Sinan Arslan, Ulaş Bedri Çelik, Volkan Uyar
Suçlama Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet

Cumartesi Anneleri

Kayıp yakınları ve hak savunucuları “kayıplar son bulsun, akıbetleri açıklansın, sorumlular yargılansın” talebiyle 27 Mayıs 1995 Cumartesi günü İstiklal Caddesi Galatasaray Meydanı’nda ilk oturma eylemini gerçekleştirdi. Slogan atılmayan sessiz bir biçimde basın açıklaması okunmasıyla gerçekleştirilen oturma eylemi kimi zaman polis müdahalesi olsa da 169 hafta kesintisiz sürdü.
170. haftada, 15 Ağustos 1998 tarihinde başlayan güvenlik güçlerinin saldırısı 7 ay sürdü. 31 eylemde, toplam 431 kişi, birkaç saatten beş güne kadar varan sürelerde gözaltında tutuldu, dövüldü, tartaklandı, yerlerde sürüklendi, hakarete uğradı.
Cumartesi Anneleri 13 Mart 1999 tarihinde saldırılar nedeniyle eylemlerine belirsiz bir süre ara verildiğini açıkladılar.
Bu süreçte Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları hakkında çok sayıda dava açıldı. Okuma yazma bilmeyen kadınlar hakkında “gözaltı hücresinde duvara yazı yazdıkları” gerekçesiyle dava açıldığı da görüldü.
31 Ocak 2009 tarihinde yeniden başlayan oturma eylemi,  25 Ağustos 2018 tarihindeki 700. hafta eylemindeki saldırıya kadar önemli bir olay yaşanmadan sürdü.
İHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri, 700. hafta etkinliğinin “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bilgisi dahilinde Beyoğlu Kaymakamlığı imzalı bir karar ile keyfi olarak yasaklandığını” söyledi.