Boğaziçi Üniversitesi #bundansonrasıbizde Davası (52 öğrenci)

Yeri İstanbul
Dava Konusu Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Cumhurbaşkanı’nın atadığı rektör Melih Bulu’nun istifasını istemek ve tutuklanan arkadaşları ile dayanışma amacıyla 1 Şubat 2021 tarihinde #bundansonrasıbizde çağrısıyla basın açıklaması yapacaklarını duyurdular. Bunun üzerine Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde pandemi gerekçesiyle “toplanma ve eylem yasağı” ilan edildi. Güney Kampüs önünde bir araya gelmek isteyen öğrencilere müdahale edildi çok sayıda gözaltı yaşandı. Eyleme destek olmak için giden çok sayıda öğrenci de Etiler ve Bebek’te gözaltına alındı. Eylem günü kampüs içinde 51, çevresinde ise 108 öğrencinin gözaltına alındığı açıklandı.
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, öğrencilerden 52’si hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ve “kişiyi özgürlüğünden yoksun kılmak” iddialarıyla dava açtı. Dava, İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sürüyor.
Aynı gün gözaltına alınan öğrencilerden 97’si hakkında açılan bir diğer dava da İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.
Sanık/lar 52 Boğaziçi üniversitesi öğrencisi
Suçlama Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet