Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya Davası…

Yeri Diyarbakır
Dava Konusu Kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla Diyarbakır’da kurulan (29 Aralık 2018) Rosa Kadın Derneği, sürekli olarak baskı altında tutuldu. 2020 yılı Mayıs ayından sonra dernek yönetici ve üyeleri gözaltına alındı, tutuklandı. Haklarında “terör örgütü üyeliği” iddialarıyla ayrı ayrı davalar açıldı.
14 Mayıs seçimlerinde milletvekili seçilen dernek Başkanı Adalet Kaya hakkında aynı iddialarla açılan dört dava, daha sonra birleştirildi. Dava, Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor.
Sanık/lar Adalet Kaya
Suçlama 5237 sayılı TCK 314/2 (silahlı örgüt üyeliği)

Adalet Kaya, Ayla Akat Ata, Ruken Ergüneş Özdemir, Narin Gezgör, Fatma Gültekin, Elif Tirenç İpek Ulaş ve Yüksel Baran tarafından 2018 Aralık ayında Diyarbakır’da kurulan Rosa Kadın Derneği, “kadına yönelik şiddetin her türüyle mücadele etmek“, “her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını sağlayacak çalışmalar yürütmek“, “toplumsal cinsiyet eşitliğini yaygınlaştırmak için projeler geliştirmek, uygulamak“, “sivil toplumun ve kadın örgütlerinin güçlenmesine yönelik çalışmalar yapmak“, “doğayı ve doğal yaşamı korumak“, “demokrasi ve barış kültürünü yaymak ve gerçekleştirmek” amaçlarını taşıyor. Dernek, kuruluşundan bu yana çok sayıda şiddet mağduru başvurucuya destek oldu.
Rosa Kadın Derneği’nin üye ve yöneticilerine yönelik operasyon 22 Mayıs 2020’de başladı. Diyarbakır’da yapılan polis baskınlarında gözaltında alınan dernek üyelerine, “8 Mart’ı tertip etmenizdeki amaç neydi?“, “Gülistan Doku pankartını neden taşıdınız” gibi sorular soruldu.

https://www.birgun.net/haber/kadin-orgutlerinden-ortak-aciklama-rosa-kadin-dernegi-ile-birlikteyiz-302071
(Kaynak: Birgün gazetesi)

22 Mayıs’ta gözaltına alının 13 dernek üye ve yöneticisinden aralarında Ayla Akat Ata’nın da bulunduğu beş kadın ertesi gün adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 8 kadın tutuklandı. Tutuklulardan ikisi daha sonra tahliye edildi.
Derneğe dönük suçlamalar arasında, bir gizli tanığın “Daha geniş kitlelerin desteğini almak için tüm kadınları ilgilendiren ve kamuoyunun yakın ilgi gösterdiği kadın cinayetleri, cinsel tacizler gibi konulara ele alarak legal görünüm imajı verip örgüte eleman kazandırmak” ifadeleri yer aldı.
Ardından 7 Haziran 2020’de dernek yöneticilerinden Gülistan Nazlıer ve dernek üyesi Suzan İşbilen gözaltına alındı. İşbilen, KOAH hastası olduğu için elektronik kelepçe takılarak ev hapsine alındı, Nazlıer ise tutuklandı. 26 Haziran 2020’de dernek yöneticisi Rojda Barış, gözaltına alındı. Barış, 29 Haziran 2020’de “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla tutuklandı.
Polis ve savcılıktaki sorgularında dernek üyelerine “8 Mart mitingi düzenlemek“, “trafikteki cinsiyetçiliğe ve şiddete karşı mor konvoy oluşturmak“, “kadınlar nasıl bir barışı hayal ediyor” konulu atölye çalışması yapmak, “savaşa karşı basın açıklaması yapmak“, “kayyum politikalarına karşı eylemde bulunmak ve açıklamalar yapmak“, “dernekten SMS almış olmak“, “kentteki diğer STK’lar ile ortaklaşmak“, “gazetecilerle röportaj yapmak” bulunuyordu.
Haklarında ayrı ayrı davalar açılan dernek yönetici ve üyelerine “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlaması yöneltildi…
Dernek Başkanı Adalet Kaya, 18 Ağustos 2020’de duruşma tarihinden önce tahliye edildi. Adalet Kaya hakkında hazırlanan dört iddianame daha sonra birleştirildi. Dava, 3 Mart 2021 tarihinde Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.
Bu arada 5 Nisan 2021 tarihinde Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği’nin merkezi de tekrar basıldı. Kapısı kırıldı, alarm sistemi söküldü ve içeride hiçbir yönetici ya da avukatları yokken arama yapıldı.
16-17 Mart 2022 tarihlerinde ise aralarında Adalet Kaya, Nevin Oyman, Fatma Gültekin’in de bulunduğu 24 kadın gözaltına alındı. Adalet Kaya, dernek yöneticileri Fatma Gültekin ile Nevin Oyman, TÜMBEL-SEN Şube Eş Başkanı Nihal Yanık, Eğitim Sen 1 Nolu Şube Sekreteri Hatice Efe, Hazal Yıldırım ve Mühibet Özcanlı serbest bırakıldı. HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı, yerine kayyım atanan Bismil İlçe Belediye Eş Başkanı Gülşen Özer, Yenişehir Belediye Meclis üyesi Emine Kaya, Sakine Karadeniz, Fatma Kalmaz, Jale Okkan ve Esma Efetürk tutuklandı.
(Kaynak: https://www.sessizkalma.org/tr/savunucu/rosa-kadin-dernegi)